Parashikimi pas 25 prillit/ Largohet ilir Meta, ja kush do ta zëvendësojë në PresidencëPas 25 prillit, Ilir Meta nuk do të jetë President i Republikës.

Nëse zgjedhjet i fiton Edi Rama atëherë Ilir Meta do të largohet nga Presidenca pasi SPAK ka nisur hetimet dhe ai do t'i dorëzohet Drejtësisë së Re.

"Vendin e Ilir Metës pas zgjedhjeve do ta zërë Ardian Dovrani. Ai është një politikan i zgjuar i cili ka mbështetjen e Amerikës dhe do të jetë pala amerikane që do ta nxisë popullin shqiptar për t’i hapur rrugën drejt presidencës", parashikon Spartak Ngjela. Gjithashtu edhe Fatos Nano është kandidat për tu emëruar president i ri.