Nëse jep Meta dorëheqjen, ja kush zgjidhet president i ri. Zbulohet emri

Ilir Meta ka thënë se nëse Edi Rama fiton zgjedhjet, atëherë ai do të japë dorëheqjen nga Presidenca për tu bërë kryetar opozite.

Nëse ky skenar realizohet, zgjedhjen e presidentit të ri e parashikon Kushtetuta. Neni 91 i parashikohen se nëse Presidenti lë vendin vakant, vendin e tij e zë kryetari i Kuvendit, në rastin konkret, Gramoz Ruçi. 

LSI-në po e pret humbja në zgjedhjet e 25 prillit dhe në këtë mënyrë drejtësia e re pritet të vendosë me shpatulla pas muri "Peshkun e Madh".