Askush nuk e priste/ PS fiton në “shtëpinë” e PD-së, vjen surpriza nga qyteti ...

Me 74 mandate të sigurta Partia Socialiste shkon e sigurt drejt mandatit të tretë qeverisës. 

Zgjedhjet e 25 prillit ishin “shuplaka” e fundit që populli shqiptar i dha Ilir Metës dhe Sali Berishës që kishin si qëllim për ta marrë peng vendin. 

Pa dyshim surpriza më e madhe e zgjedhjeve është Kavaja (dikur një bastion i PD-së), kurse sot PS-ja shpallet fituese në "shtëpinë" e demokratëve. Në total, PS arriti të marrë 10.338 vota ndërsa PD 10. 116 vota.